Zamek Jan III Sobieski

Historia

Na miejscu obecnego zamku istniały wcześniej dwory budowane przez ród Wejherów, które trafiały później w ręce Radziwiłłów, Przebendowskich oraz na kilkanaście lat do samego króla – Jana III Sobieskiego. Istniejący tu dworek Wejhera został mu przekazny przez jego siostrę w 1685 roku. Po jedenastu latach, w 1696 roku król zmarł i nie wiadomo, czy w ogóle był pałacu osobiście. Podania głoszą, że pojawił się kilka razy w okolicy na polowaniu, zasadził aleję lipową, a żona jego Marysieńka często przywoziła tu ich dzieci. 

Król Jan III Sobieski nie mógł być w rzucewskim zamku. Budowla, którą można dziś powstała prawie 200 lat po śmierci Jana III Sobieskiego na zlecenie rodu von Below. W miejscu zniszczonego przez Rosjan dworku powstał w 1845 roku neogotycki pałac, który odremontowany możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. 

Po zakończeniu się II Wojny Światowej Rzucewo stało się własnością Państwa Polskiego. Majątek uległ parcelacji. Część gospodarczą przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne, a w pałacu umieszczono Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową. II wojnę światową pałac i ogród przetrwał bez uszczerbku - nowy właściciel przejął obiekt w dobrym stanie. Od 1971 roku pałac pełnił funkcję obiektu kolonijnego.

W 1975 roku Pałac opuściła szkoła. Od tego czasu rozpoczął się proces niszczenia obiektu. Właścicielami obiektu był Zarząd Portu w Gdyni, Stocznia Gdańska im.Lenina i Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

W kwietniu 1983 roku pałac przejął Centralny Związek Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia”. Cepelii udało się wykonać wiele ważnych prac – m.in. podniosła dach w lewym skrzydle pałacu.

Zamek Jan III Sobieski dziś

W roku 1997 po dwu i pół roku intensywnych prac zabytkowy zespół pałacowo – parkowy zostaje zamieniony na obiekt świadczący usługi hotelarskie, gastronomiczne oraz rekreacyjne. Powstaje Zamek Jan III Sobieski – miejsce wypoczynku dla ludzi ceniących spokój i wygodę, a także dla tych, których urzekła historia.

Ogród w Rzucewie decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku został wpisany do rejestru zabytków w 1972 roku. Po przejęciu terenu w 1994 przez aktualnego właściciela – T. Marciniaka ogród jest regularnie porządkowany. Każdego roku powstają nowe rozwiązania zmieniające i upiększające krajobraz.

Zamek dyspozuje miejscami noclegowymi dla około 50 osób w pokojach 1, 2 - osobowych oraz apartamentach. W zamku działa również kawiarnia i restauracja.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r. 
Informacje pochodzą ze strony www.zameksobieski.pl.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.rzucewo.pl nie odpowiada.

 

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00