Park Kulturowy Osada Łowców Fok

Park Kulturowy Osada Łowców Fok

Park Kulturowy Osada Łowców Fok otwarto w połowie 2013 roku - to jedna z większych atrakcji turystycznych Rzucewa. Osada położona jest na północ od wsi Rzucewo, bezpośrednio nad brzegiem Zatoki Puckiej. Zajmuje teren tzw. Cypla Rzucewskiego. Osada została odkryta pod koniec XIX stulecia (w 1894 roku), ale dopiero w latach 1927–29 przeprowadzono pierwsze badania wykopaliskowe przez prof. Józefa Kostrzewskiego. Ponownie badania wznowiono w latach 80-tych ubiegłego wieku i trwają one do dziś. W późnym neolicie (2500-1700 p.n.e.), nad dzisiejszą Zatoką Pucką pojawiły się pierwsze osady łowców fok. Swym zasiedleniem objęli Rewę, Osłonino, Rzucewo, Ostrowo. Stworzyli oni silną, oryginalną kulturę, znaną z charakterystycznej ceramiki, wyrobów bursztynowych, kamiennych narzędzi.

W Parku Kulturowym Osada Łowców Fok można skorzystać wytyczonego szlaku archeologicznego "Szlakiem łowców fok", w pobliżu którego, zostały usytuowane rekonstrukcje archeologiczne z epoki kamienia. Zobaczymy tutaj: piec garncarski, pracownię obróbki siekier kamiennych i dłubanek, chatę słupową, półziemiankę, grób czy "chatę szamana". Z platformy widokowej możemy podziwiać panoramę półwyspu. W tzw. Chacie Kaszubskiej znajduje się sala ekspozycyjna ze stałą wystawą archeologiczną oraz pomieszczenia przeznaczone na sale multimedialną i sale w których prowadzone są warsztaty tematyczne. Obecnie można obejrzeć wystawy "Rzucewo w epoce kamienia" i "Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub". Na zewnątrz chaty prezentowane są relikty zachowanych fundamentów.

Godziny otwarcia 

Park Kulturowy Osada Łowców Fok czynna od 9.00-17.00.

Ceny biletów na wystawy:

  • Normalny - 4 zł
  • Ulgowy - 2 zł (uczniowie, młodzież, emeryci, nauczyciele)

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Źródło informacji - strona http://oksitpuck.pl/osada/. Za zmiany w powyższych danych redakcja www.rzucewo.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

760 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 2133 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0