Władysławowo

Władysławowo

Władysławowo własną nazwę zawdzięcza królowi Władysławowi IV, który w latach 30-tych siedemnastego stulecia zdecydował by pobudować w tej okolicy bastion, żeby bronić się przeciw przewidywanemu napadowi Szwedów. Dzisiejsze Władysławowo powstało w latach 50-tych minionego stulecia z scalenia miejscowości Wielka Wieś, Poczernino, Hallerowo, Cytniewo oraz portu Władysławowo. Prawa miejskie Władysławowo uzyskało w 1963 roku.

Wczasy we Władysławowie 

Znaczną rolę w rozwoju turystyki w tym rejonie odegrał generał Józef Haller, któremu to, po ceremonii Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim w 1920 roku spodobało się to miejsce. Wraz z niektórymi swoimi oficerami kupili te tereny. Z inicjatywy ich zaistniało kąpielisko Hallerowo, które miało rywalizować z będącym częścią Wolnego Miasta Gdańska Sopotem. W Hallerówce, budynku w którym generał J. Haller ze swą rodziną spędzał wakacje, od 1990 r. udostępniono do zwiedzania niewielką wystawę przeznaczoną gen. Hallerowi i jego Błękitnej Armii.

Współczesne Władysławowo to modna miejscowość urlopowa nad polskim Bałtykiem, port rybacki i morski. Władysławowski port pełni również funkcję mariny. Poza gastronomicznym i sanitarnym żeglarze mogą skorzystać także ze stoczni remontowej. Z portu można wybrać się na eskapadę po Bałtyku lub Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków wycieczkowych. Istnieje także sposobność odbycia wyprawy z Władysławowa na Łotwę, Litwę czy Skandynawii. Wędkarzy zainteresuje prawdopodobnie fakt, iż z Władysławowa organizowane są rejsy z możliwością wędkowania w morzu. Następną atrakcją Władysławowa jest zlokalizowana na Władysławowskiej promenadzie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała ona w dwutysięcznym roku i od tego okresu umieszczane są w deptaku gwiazdy dla największych osobistości polskiego sportu. Swe gwiazdy posiadają w tym miejscu między innymi Dariusz Michalczewski, Kazimierz Deyna, Irena Szewińska, Robert Korzeniowski, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, a również Michel Platini. Każdego roku, w lipcu aranżowany jest tutaj Festiwal Sportu. Reprezentacyjnym miejscem letniska jest również Dom Rybaka - siedziba władz gminnych z charakterystyczną wieżą widokową z której można zachwycać się panoramą Władysławowa oraz okolicą. Władysławowo, przez wzgląd na swe położenie nad zatoką z płytkimi wodami, niskimi falami i odpowiednimi wiatrami - to wspaniałe wprost miejsce do nauki oraz uprawiania windsurfingu. W następstwie tego, w sąsiedztwie, zlokalizowanych jest dużo szkółek oraz wypożyczalni sprzętu windsurfingowego. W ofertę dużej bazy noclegowej letniska wchodzą liczne hotele, ośrodki wczasowe, pensjonaty, domy wypoczynkowe, domki letniskowe i pokoje we Władysławowie.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.