Sopot

Sopot

Pomiędzy Gdańskiem i Gdynią znajduje się miasto-uzdrowisko - Sopot. Historia odpoczynku i kurowania się w Sopocie sięga 1798 roku - wtedy wybudowano pierwszy dom wypoczynkowy, w 1819 roku otwarto pierwsze kąpielisko morskie, a w 1823 r. działał pierwszy budynek leczniczy. Dalszy rozkwit był rezultatem rozwoju kolei - w 1870 r. Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Gdańskiem i Koszalinem, a potem Berlinem. Pod koniec XIX stulecia uruchomiono tor wyścigów konnych, a w 1920 roku kasyno i dołączono Sopot w granice Wolnego Miasta Gdańska - w tamtym okresie Sopot był słynnym kurortem nadmorskim.

W dzisiejszych czasach unikalny styl miastu nadają secesyjne wille i kamieniczki, stare drzewostany, parki oraz ogrody - zieleń to aż 60% terenu miasta. Sopot słynie również z najdłuższego (ponad 500 metrów) drewnianego mola. U jego nasady jesienią i zimą przygotowywane jest lodowisko Monciak - od nazwy ulicy - Bohaterów Monte Cassino. Następnym znakiem rozpoznawczym Sopotu jest amfiteatr pośród Lasów Oliwskich - Opera Leśna - o widowni mogącej pomieścić 4400 widzów. To tutaj od 1961 r. ma miejsce Międzynarodowy Festiwal Piosenki - Sopot Festival a także dużo młodsze TOPtrendy.

Sopot dysponuje plażami o całkowitej długości 4,5 kilometra, w większości ogólnodostępnych, ale są też fragmenty dostępne wyłącznie dla gości hotelowych. Plaże są naturalnie strzeżone, pełne atrakcji, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego, małych kawiarenek i pubów.

Na końcu sopockiego molo znajduje się też przystań dla jachtów oraz taksówek wodnych. W trzech basenach jest miejsce dla ponad stu jednostek. 63 dla jednostek – do 10 m i 40 dla jachtów do 24 m. Znajduje się tu również budynek bosmanatu z wyglądu podobny do jachtu, wraz z zapleczem i gastronomią. Można z tego miejsca odbyć rejs na trasie Sopot - Westerplatte - Gdańsk oraz Sopot – Gdynia. Wielu turystów robi sobie zdjęcia na tle często oszałamiających jachtów.

Mając na względzie wspomniane wcześniej atrakcje, warto planując noclegi nad morzem, zdecydować się na Sopot, jak postępuje każdego roku ponad 2 mln. wczasowiczów, lub chociaż tylko odwiedzić go będąc już w okolicy.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 307 177, Dziś: 9, Osób online: 1

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem